J A A R V E R S L A G  2 0 2 4

Intensive Care
Gelre Ziekenhuis

Open jaarverslag

Voorwoord

Voorwoord

Het heeft me even gekost om een samenvatting van 2024 te bedenken. Voor Gelre ziekenhuizen was 2024 het jaar van het financiële herstel. Daar is voor velen in het ziekenhuis een zware periode aan voorafgegaan, maar wat hebben we er als afdeling Intensive Care (IC) van gemerkt? De echt zware periode voor de IC was al enkele jaren eerder en als ik kijk naar wat de werkgroepen allemaal gedaan hebben, dan heb ik het gevoel dat we ons misschien wel sneller hebben herpakt dan vele andere afdelingen.

Het was qua patiënten aantallen een relatief rustig jaar en daarmee was 2024 ook een jaar om te bezinnen. Maar ook het jaar waarin we na vele jaren afscheid namen van onze afdelingsmanager Albert Jan Katerberg en bedrijfskundig manager Erwin de Kovel. Gelukkig stond er een team dat op elkaar ingespeeld was en we met vertrouwen konden zoeken naar opvolging en die hebben we ook gevonden. Veronica Schoolderman begon vol energie als afdelingsmanager en Eva Post Uiterweer kreeg als bedrijfskundig manager de IC onder haar hoede. Daarmee is dit ook een jaar van nieuw leiderschap geworden, maar wel vanuit een stevige basis. Dat geeft vertrouwen in de toekomst.

Zoals ieder jaar waren er vele persoonlijke successen en helaas ook tegenslagen, hebben we nieuwe collega’s mogen ontvangen en leerlingen op kunnen leiden, maar ook afscheid van anderen moeten nemen. In dit jaarverslag is geen ruimte om alle belangrijke momenten te benoemen, maar de werkgroepen hebben een aantal mooie hoogtepunten voor jullie samengevat. Het team stond als een huis en daar zijn we heel erg trots op.

 

Nicolas Schroten

Intensivist – Medisch Manager IC

 

Nicolas Schroten
Medisch Manager IC

Het jaar 2024 in het kort

Bekijk de samenvatting

 

 

In het kort

In het kort

map-pin

Gelre ziekenhuizen heeft

2

Intensive Care locaties

pills

Ziekteverzuim is

iets gestegen

ten opzichte van 2023

bed

731

nieuwe IC opnamen in Apeldoorn

bed-empty

95

nieuwe IC opnamen in Zutphen

bed-bunk

In Apeldoorn was een gemiddelde bedbezetting van

79%

In Zutphen was dat 24%.

hospital-user

248

beademde patiënten invasief en non invasief (n) in Apeldoorn. In Zutphen waren dat er 18.

cross

In Apeldoorn zijn

68

mensen overleden op de IC

cross

In Zutphen zijn

3

mensen overleden op de IC

Gelre ziekenhuizen

Gelre ziekenhuizen

Gelre Ziekenhuizen (externe link, opent in nieuw tabblad) is lid van de samenwerkende topklinische ziekenhuizen (STZ) (externe link, opent in nieuw tabblad), een teken van het grote aantal opleidingen dat er genoten kan worden, als ook van de ambitie van het ziekenhuis en de medische staf.

Gelre ziekenhuizen biedt als algemeen ziekenhuis medisch specialistische zorg en de daaraan gerelateerde verpleging en verzorging. Gelre ziekenhuizen kent twee ziekenhuislocaties, drie buitenpoliklinieken en een diagnostisch centrum:

  • locatie Gelre Apeldoorn en de locatie Gelre Zutphen
  • poliklinieken te Lochem, Epe en Dieren
  • diagnostisch centrum bij de vroegere locatie Juliana te Apeldoorn

 

De intensive care afdelingen in de regio Midden-Oost Nederland werken intensief samen. In netwerkverband wordt kennis en expertise gebundeld en uitgewisseld tussen de ziekenhuizen. De samenwerking moet ervoor zorgen dat de behandeling van patiënten zoveel mogelijk plaatsvindt op een IC-afdeling van het vereiste niveau. Ook streven de ziekenhuizen ernaar beter gebruik te maken van de beschikbare capaciteit op de IC-afdelingen.

Naar Monico (externe link, opent in nieuw tabblad)

De afdeling Intensive Care (IC) in Gelre Apeldoorn is gevestigd op de tweede bouwlaag. Vanaf medio juli 2023 is de IC in Zutphen ingehuist bij de SEH en EHH op de begane grond wat nu spoedplein heet. Hierdoor ontstaat automatisch een hechte samenwerking. Het ziekenhuis verleent diensten aan een grotere regio, met name in de gemeenten Apeldoorn en Zutphen.

1. De organisatie van de afdeling

1. De organisatie van de afdeling

1.1 Het bestuur van de Zorgeenheid Intensive Care

In 2024 vormden Erwin de Kovel (bedrijfskundig manager) en Nicolas Schroten (medisch manager) het zorgbestuur IC. Albert Jan Katerberg was afdelingsmanager en Gilliane Mijné vakgroepsvoorzitter. Na de zomer is er een nieuwe bedrijfskundig manager gekomen, Eva Post Uiterweer, en een nieuwe afdelingsmanager, Veronica Schoolderman-Zimmer. 

Er werd maandelijks door het zorgbestuur vergaderd, waarbij naast de bedrijfskundig manager, de medisch manager en afdelingsmanager ook teamleiders, HRM, inkoop, patiënt veiligheid en onze controller aanwezig waren. 

Op locatie Zutphen hebben we 2 IC bedden op het spoedplein met mogelijkheid tot beademing en hemodynamische ondersteuning, waarbij de intensivist en IC verpleegkundige verantwoordelijk zijn voor de IC patiënten op de spoedplein. De afdelingsmanager is nog steeds de formele leidinggevende van de IC verpleegkundige, maar functioneel is de afdelingsmanager SEH op locatie Zutphen die het team op  het spoedplein aanstuurt, inclusief de IC verpleegkundigen.

1.2 De medische organisatie

Peter Spronk, Annemarije Braber, Greetje van der Wal, Alex Katinakis, Anke Kröner, Rakesh Birjmohun, Dwight Oostwoud, Gilliane Mijné, Marnix Kuindersma, Harold Hom en Nicolas Schroten waren als intensivisten werkzaam op onze Intensive Care en daarbij verantwoordelijk voor de medische zorg voor de IC-patiënten. De groep intensivisten werd daarnaast in de eerste helft van het jaar versterkt door Gerke Veenstra en vanaf juli door Edimir Semedo. Dagelijks werd het effect van de behandeling van alle op de Intensive Care opgenomen patiënten in de multidisciplinaire bespreking geëvalueerd. Vaste aanwezigen tijdens deze bespreking waren de arts-microbioloog, arts assistent van de chirurgie, longarts, apotheker, arts-assistent / physician assistant(PA) en 2 tot 3 intensivisten. Het vakgroepsbestuur bestond uit Nicolas Schroten (Medisch Manager) en Gilliane Mijné (Vakgroepsvoorzitter), waarbij de Medisch Manager vooral verantwoordelijk was voor de bedrijfskundige kant en contacten met ziekenhuisbestuur en andere vakgroepen en de Vakgroepsvoorzitter verantwoordelijke was voor de samenwerking binnen de vakgroep en binnen de afdeling met de verpleging en teamleiders.

 

1.3 De verpleegkundige organisatie

In loop van 2024  hebben we de inzet van detachering kunnen afbouwen naar 0. Dit kon omdat we redelijk op formatie zaten. 

Met trots rondden 3 verpleegkundigen de opleiding tot IC verpleegkundige af en zijn er weer 3 gestart met de IC opleiding.

Er is een nieuwe PA gestart, die zijn opleiding verwacht af te ronden begin 2026. Daarnaast is er een Circulation Practitioner en een Renal Practitioner gestart met de opleiding. Zij hopen in 2025 hun opleiding af te ronden. 

 

1.4 Poli Nazorg IC

In maart 2007 werd de eerste patiënt op de Post-IC polikliniek gezien. Alle patiënten die langer dan 48 uur op de IC hebben gelegen worden op deze polikliniek vervolgd. Op de verpleegafdeling worden de patiënten al ingelicht over het nazorgtraject. Het nazorgtraject bestaat uit 1 bezoek; 3 maanden na ontslag uit het ziekenhuis en 2 telefonische consulten, respectievelijk na 6 en 12 maanden. In deze gesprekken wordt stilgestaan bij fysieke, cognitieve en psychisch klachten, het zogenaamde Post Intensive Care Syndroom (PICS). Zo nodig worden patiënten doorverwezen naar een revalidatiearts, diëtiste, fysiotherapeut, logopedist of medisch psycholoog. De intensivist is eindverantwoordelijk. 

We hebben in het afgelopen jaar 72 polibezoeken gehad, 129 telefonische consulten, 140 afdelingsbezoeken en we hebben inmiddels 11 nabestaanden gebeld.  

We hebben van de 72 nieuwe patiënten (polibezoeken) 6 doorverwezen naar de medische psychologie. 

We hebben de scholingsmomenten voor de verpleegkundigen op de afdeling, arts-assistenten en verpleegkundigen op de Intensive Care georganiseerd. Hierin hebben we uitleg gegeven over wat het Post Intensive Care Syndroom (Familie) inhoudt en wat we hierin kunnen betekenen voor de patiënt en zijn/haar naaste(n). 

We hebben op 5 oktober 2024 een terugkomdag georganiseerd voor oud IC-patiënten en hun naaste(n). Hier is een presentatie gegeven door dr. H. Hom (intensivist). Er was veel ruimte om in groepjes ervaringen te delen aan de hand van stellingen en er gingen kleine groepjes naar de IC om een volledig ingerichte patiëntenkamer (met pop) te bezoeken. Er kwamen deze dag veel emoties los en de collega’s die ons geholpen hebben waren allemaal erg enthousiast. De terugkomdag zal iedere 2 jaar opnieuw georganiseerd worden, de volgende zal in 2026 volgen. 

We zijn al langere tijd bezig met familieparticipatie en hierin hebben we nieuwe projecten opgestart. Bijvoorbeeld de geplastificeerde poster die bij iedere patiënt hangt, waarop de naasten kunnen aangeven in welke zorg zij willen participeren.  

We hebben een begin gemaakt met het concept ‘Ontwennen van de IC’. Hierbij spelen verschillende componenten een rol. Het ontwennen van de IC gaat helpen in de doorstroom naar de afdeling, dit is voor zowel de patiënt en zijn naasten en de verpleegkundigen gunstig. We horen vaak terug dat de stap van de IC naar de verpleegafdeling als zeer groot ervaren wordt. En door het ontwennen wordt deze stap minder groot. We willen hier in het aankomend jaar een plan voor het maken en de eerste patiënten gaan ontwennen van de IC. 

Ten slotte zijn we in december begonnen met het bellen van nabestaanden van de patiënten die op de IC overleden zijn. Hiermee willen we emotionele steun bieden aan de nabestaanden en onze geleverde zorg rondom overlijden evalueren. We bellen de nabestaanden 6 weken tot 3 maanden na het verlies van hun naaste, deze termijn is in de literatuur beschreven als meest gunstig. Tot nu toe hebben we teruggekregen dat mensen blij zijn met het gesprek en dat de geleverde zorg. 

Concluderend, zijn we op de nazorg poli met verschillende (nieuwe) projecten bezig; scholingen over PICS(F), terugkomdag, familieparticipatie, ontwennen van de IC en het bellen van nabestaanden. We schrijven met enige regelmaat een update vanuit de poli en sturen deze per mail naar al onze collega’s, zodat zij ook een terugkoppeling krijgen van dit waardevolle vak. 

2. Ziekteverzuim

2. Ziekteverzuim

Het ziekteverzuim bedroeg in 2024 gemiddeld 8,64 %. Dat is een toename ten opzichte van 2023. 

Uiteraard gaan we hier naar kijken waar dit aan ligt en in 2025 zullen we met elkaar kijken naar hoe we dit verzuim weer naar beneden kunnen krijgen. 

Ziekteverzuim Intensive Care medewerkers 2015 – 2024

2024202320222021202020192018201720162015
Ziekteverzuim (%)8,647,09,011,56,686,946,364,54,55,3

3. Patiëntenzorg en kwaliteit van zorg

3. Patiëntenzorg en kwaliteit van zorg

Sinds 2002 participeert onze afdeling in de stichting Nationale Intensive Care Evaluatie, de NICE. Inmiddels registreren vrijwel alle IC-afdelingen in Nederland van iedere IC-patiënt een groot aantal gegevens die vervolgens centraal door de NICE worden verwerkt. De deelname aan de NICE stelt ons in staat ons te spiegelen aan andere IC-afdelingen in Nederlandse ziekenhuizen.

3.1 Totaal aantal opnames per jaar

 

Totaal aantal opnames Apeldoorn

202420232022202120202019
Aantal opnamen731713590600680805

Totaal aantal opnames Zutphen

202420232022202120202019
Aantal opnamen95167153216211259

Totaal aantal opnames Zutphen en Apeldoorn samen

202420232022202120202019
Aantal opnamen8068537437828521.037
Aantal cardiochirurgische opnamen010110

 

Uitleg: Zutphen is in de loop van 2023 teruggegaan naar 2 bedden op het spoedplein in lijn met de locatieprofilering, waarbij verschillende specialismen inzetten op meer laag-complexe zorg in Zutphen en de hoog-complexe zorg meer op locatie Apeldoorn geconcentreerd wordt. Daarmee is in de lijn dat aantal IC opnames in Zutphen ook minder zal zijn dan voorgaande jaren. Dit zien we in het jaar 2024 zeker terug. 

Het verschil in aantal opnames in totaliteit heeft ook te maken het overplaatsen van IC patiënten, met name vanuit Zutphen naar Apeldoorn. 

3.2 IC-behandelduur NICE jaarverslag

De IC-behandelduur wordt uitgedrukt in 24-uursperioden en is onafhankelijk van het aantal kalenderdagen dat een IC-opname is behandeld. De totale IC-behandelduur in het jaar 2024 bedroeg 2.396 24-uursperioden. De gemiddelde IC-behandelduur bedroeg 3,0 24-uursperioden en de gemiddelde post-IC-behandelduur bedroeg 8,7 24-uursperioden. In de onderstaande grafiek staat voor alle IC-opnamen (excl. cardiochirurgie) de mediane IC-behandelduur voor het jaar 2024, 2023 en 2022 gespiegeld met vergelijkbare ziekenhuizen en nationaal. Het aantal IC-opnamen (excl. cardiochirurgie) in het jaar 2024 bedroeg 806.

 

3.3 Aantal opnamen en aantal open bedden

 

Aantal opnames Apeldoorn 2024 - Totaal 731 opnames

Aantal open bedden Apeldoorn 2024

Aantal opnames Zutphen 2024 - Totaal 95 opnames

Aantal open bedden Zutphen 2024

Productiecijfers 2019-2024: opnamen, behandeldagen, beademingsdagen en sterfte Apeldoorn

202420232022202120202019
Nieuwe opnamen (n)731713590600680805
Aantal behandeldagen309728112907379036323579
Gemiddeld aantal behandeldagen4.23,94,96,35,34,6
Bedbezetting %79798810286,394
Gemiddeld aantal operationele bedden10.79,89,110,211,810,4
Weigeringen44 totaal A en Z14 ( totaal A en Z)12382632
Overplaatsingen naar Zutphen03232116
Overnames vanuit Zutpen202416243022
Beademde patiënten (n)183193195291361272
Beademde patiënten (%)2527334953,134
Beademde patienten invasief en non-invasief (n)248239234327317347
Beademde patienten invasief en non-invasief (%)343440554743
Beademingsdagen invasief104310111317224020321399
Beademigsdagen invasief en non-invasief121511131408233922551609
Beademingsdagen152713951733275624271867
Overleden op IC6872 (10,1%)635556

Productiecijfers 2019-2024: opnamen, behandeldagen, beademingsdagen en sterfte in Zutphen

202420232022202120202019
Nieuwe opnamen (n)95167153216211259
Aantal behandeldagen1744255761162908694
Gemiddeld aantal behandeldagen1.82,53,85,44,32,7
Bedbezetting (%)2466757783,295
Gemiddeld aantal operationele bedden (%)21,82,14,13,12
Weigeringen44 (totaal A en Z)14 (A en Z)14521
Overplaatsingen naar Apeldoorn202416243022
Overnames vanuit Apeldoorn03232116
Beademde patiënten (n)7395911112197
Beademde patiënten (%)723385157,337
Beademde patienten invasief en non-invasief (n)186068122112112
Beademde patienten invasief en non-invasief (%)193644565343
Beademingsdagen invasief10124278696815379
Beademigsdagen invasief en non-invasief29157304731885422
Beademingsdagen47184355950613492
Overleden op IC311 (6,6%)192819

3.4 Heropnames 

NICE definitie Heropname: een patiënt die binnen dezelfde ziekenhuisopnameperiode opnieuw op de IC wordt opgenomen. Twee uitzonderingen hierop zijn: wanneer de patiënt tijdens IC-opname tussentijds naar bijvoorbeeld de OK gaat en weer terugkomt op de IC en wanneer de herkomst van de patiënt ‘CCU/IC zelfde ziekenhuis’ is en er minder dan 2 uur verschil is tussen ontslag en opname.

De onderstaande grafiek toont het percentage heropnamen in het jaar 2024, 2023 en 2022, gespiegeld aan vergelijkbare ziekenhuizen en nationaal.

 

Conclusie: Vergelijkbaar met 2022 en 2023 en vergelijkbaar met benchmark. Geen verdere analyse nodig.

3.5 Herkomst patiënten

Het merendeel van de patiënten komt rechtstreeks via de SEH of via de verpleegafdelingen op de IC binnen. Dit geldt voor beide locaties.

Herkomst patiënten Apeldoorn

Herkomst202420232022202120202019
Spoedeisende Hulp Gelre Apeldoorn33245.4 %31944,7 %21741,89 %16727,83%21231,18%31940%
Verpleegafdeling Gelre Apeldoorn24833.9 %23232,5 %15229,34 %24140,17%23133,97%21427%
OK Gelre Apeldoorn8010.9 %10815,1 %9418,15 %10016,67%13920,44%16420%
Andere lokatie Gelre Ziekenhuis324.4 %193,64 %284,67%405,88%415%
CCU Gelre Apeldoorn111.5 %101,4 %173,28 %111,83%101,47%172%
Overige zoals huis en polikliniek101.4 %81,1 %81,54 %50,83%142,06%223%
CCU/IC ander ziekenhuis81.1 %91,3 %40,77 %488%253,68%152%
SEH/verpleegafdeling ander ziekenhuis30.4 %30,4 %30,58 %
Operatiekamer vanaf SEH ander ziekenhuis10.1 %
Recovery (niet geplande IC opname)20.3 %91,3 %

Herkomst patiënten Zutphen

Herkomst202420232022202120202019
SEH zelfde ziekenhuis/spoedplein7174,7 %
Andere lokatie Gelre Ziekenhuis064,35209,26136,16%114%
CCU Gelre ZutphenNVT221,4531,3952,37%62%
CCU/IC ander ziekenhuisNVT10136,02104,74%
OK Gelre Zutphen44,2 %1710,22618,84219,723416,11%4718%
Overige zoals huis en polikliniek11,1 %5010,46
SEH/Verpleegafdeling ander ziekenhuisNVT10,630,5810,4620,95%10%
Spoedeisende Hulp Gelre ZutphenNVT9355,77453,628740,289645,5%13251%
Huis11,1 %53,0
Verpleegafdeling Gelre Zutphen1717,9 %4728,13021,747032,415023,7%6124%

3.6 Insturend specialisme en behandelduur

 

Insturend specialisme en behandelduur Apeldoorn

Specialisme202420232022202120202019
Alg.chirurgie (heelkunde)27437,5 %24934,9 %18134,94 %17629,33%22432,94%30438%
Cardiologie354,8 %456,3 %417,92 %345,67%253,68%496%
Gastro-enterologie405,5 %253,5 %183,47 %284,67%243,53%506%
Gynaecologie/obstetries60,8 %91,3 %40,77 %30,5%91,32%71%
Interne (inwendige geneeskunde)18612.4 %19226,9 %13826,64 %11519,17%16724,56%20425%
Kaakchirurgie71 %20,3 %10,19 %
Kinder en jeugd40.5 %91,3 %20,39 %30,5%10,15%81%
KNO/plast.chirurgie81,1 %71,35 %50,83 %60,88%101%
Longziekten9412,9 %8812,3 %7314,09 %18831,33 %17125,15%9211%
Neurologie476,4 %557,7 %387,34 %325,33 %355,15%537%
Orthopedie40,5 %81,1 %20,39 %61 %20,29%61%
Urologie152,1 %142 %40,77 %40,67 %101,47%71%
Klinische geriatrie30,4 %30,4 %
Vaatchirurgie60,8 %10,1 %
Plastische chirurgie10,1%10,1 %
Cardio-pulmonale chirurgie10,1 %

Insturend specialisme en behandelduur Zutphen

Specialisme202420232022202120202019
Interne (inwendige geneeskunde)3840 %4426,3 %3323,91 %3817,59%5325,12%7830%
Alg.chirurgie (heelkunde)44,2 %2515 %3223,19 %3114,35%4119,43%7830%
Neurologie99,5 %2012 %2719,57 %2310,65%2210,43%3112%
Longziekten2930,5 %3219,2 %2215,94 %9142,13%6530,81%3514%
Cardiologie1010,5 %2917,4 %128,7 %2411,11%188,53%249%
Orthopedie33,2 %42,4 %42,9 %31,39%52,37%31%
Gynaecologie/obstetries22,1 %31,8 %32,17 %10,46%10,47%
Kind en JeugdNVT00 %21,45 %
UrologieNVT53 %21,45 %31,39%31,42%52%
KNO/plast,chirurgieNVT42,4 %10,72 %
Gastro-enterologieNVT10,6 %020,93%10,47%10%

3.7 Beademing

Op dit moment leveren 54 ziekenhuizen gegevens over beademingsduur aan. Hiervan zijn 18 ziekenhuizen vergelijkbaar met het Gelre. De getallen van het Gelre zijn vergelijkbaar met die van andere vergelijkbare ziekenhuizen, zoals te zien hieronder.

De onderstaande boxplot toont de mediane beademingsduur over het jaar 2024 (inclusief de interkwartielrange) per opnametype en voor alle opnametypen samen in vergelijking met andere (vergelijkbare) ziekenhuizen

 

3.8 Mortaliteit

De onderstaande grafiek toont de originele APACHE IV SMR van alle patiënten (excl. cardiochirurgie) voor het jaar 2024, 2023 en 2022 in vergelijking met andere ziekenhuizen. De getallen van het Gelre zijn vergelijkbaar met die van andere vergelijkbare ziekenhuizen, zoals te zien hieronder.

De onderstaande funnelplot toont de voor Nederland geijkte APACHE IV SMR van alle deelnemende ziekenhuizen voor het jaar 2024. De ziekenhuizen die binnen het betrouwbaarheidsinterval vallen presteren conform de norm, aangezien er rekening gehouden dient te worden met variatie door toeval. Het Gelre heeft een SMR van 0.98 en is in het blauw weergegeven. 

4. Kwaliteitsindicatoren

4. Kwaliteitsindicatoren

4.1 Glucoseregulatie

Op dit moment leveren 48 ziekenhuizen de glucoseregulatie gegevens aan. Hiervan vallen 15 ziekenhuizen die vergelijkbaar zijn met Gelre. In het jaar 2024 waren er 120 (14,9%) opnamen met diabetes binnen Gelre op de IC. Voor de volumegroep was dit 17,9% en voor nationaal 16,6%. De onderstaande tabel toont de gemiddelde glucosewaarden en het aantal glucosemetingen van Gelre IC, gespiegeld aan vergelijkbare ziekenhuizen en nationaal.

Conclusie

Glucoses worden bij ons strakker geregeld op beide locaties t.o.v. volume en landelijk. Wel staat hiertegenover dat het aantal glucoses onder de 4,5 mmol/l ook hoger is maar er is maar een heel klein verschil voor de glucoses onder de 2,2 mmol/l.

 

Eigen ZiekenhuisVolumegroepNationaal
Gemiddelde glucosewaarde in mmol/l (SD)8,3 (3,6)8,5 (3,5)8,4 (3,1)
Aantal glucosemetingen onder de 2,2 mmol/l (%)11 (0.2)90 (0,1)498 (0,1)
Aantal glucosemetingen onder de 4,5 mmol/l voor opnamen zonder diabetes (%)197 (4.0)2.453 (3,0)11.314 (2,3)
Aantal glucosemetingen onder de 4,5 mmol/l voor opnamen met diabetes (%)56 (3,7)650 (2,1)3.417 (2,4)
Aantal glucosemetingen boven de 8,0 mmol/l voor opnamen zonder diabetes (%)1.739 (34,9)29.706 (36,3)191.586 (39,5)
Aantal glucosemetingen boven de 10,0 mmol/l voor opnamen met diabetes (%)593 (38,9)12.936 (42,2)54.941 (38,3)

4.2 Pneumothorax en lijnsepsis

Voor de complicaties pneumothorax en lijnsepsis wordt gekeken naar het aantal nieuwe pneumothorax, dan wel lijnsepsis dat is ontstaan op de IC. Deze complicaties worden alleen gescoord op de dag dat de pneumothorax of lijnsepsis is ontstaan. In onderstaande tabel wordt het aantal en percentage IC-opnamen waarbij pneumothorax of lijnsepsis is opgetreden weergegeven. Deze complicaties zijn vaak gerelateerd aan een centraal veneuze katheter (CVK). Gelre IC was in het jaar 2024 bij 308 (38,2%) van de IC-opnamen en op 1.647 (51,4%) patiëntdagen een CVK aanwezig. Nationaal was dit bij 9.959 (27,0%) IC-opnamen en op 39.397 (27,5%) patiëntdagen.

 

Eigen Ziekenhuis

Nationaal

Aantal opnamen

% Opnamen

Aantal opnamen

% Opnamen

Pneumothorax

0

0,0

80

0,2

Pneumothorax en CVK gedurende opname

0

0,0

61

0,2

Lijnsepsis

1

0,1

46

0,1

Lijnsepsis en CVK gedurende opname

1

0,1

39

0,1

 

Eigen data: Aantal centrale lijnen eigen data: 2024 op 292 opnames en 1428 CVC dagen en dat is resp. 36,2% en 43,9%. In het NICE rapport komt dit uit op 38,2% en 51,4%. De andere lijnen betreft CVVH/dialyse katheters.

De decentrale VIM commissie IC bestaat uit: Yvonne Jansonius ( voorzitter ), Anouk Kanitz, Gerdien Langevoort, Albert-Jan Katerberg, Gerwin Konink, Harold Hom, Anke Kroner en Alke Dalhuisen.

 

De decentrale werkgroep VIM vergadert in principe elke 4e donderdag van de maand. Soms valt er door omstandigheden, zoals drukte op de afdeling, vakanties, een vergadering uit. De werkgroep is in 2023 8x bij elkaar geweest. Terugkoppeling vindt persoonlijk plaats aan de melder via het I Prova systeem. Verdere terugkoppeling van de VIM meldingen is afhankelijk van het soort melding. Het grootste deel van de terugkoppeling vindt plaats via de nieuwsbrief. Indien privacy gevoelig wordt persoonlijk teruggekoppeld.

In 2023 heeft de IC meegedaan aan een pilot, de TEL-VIM. Dit zijn eenvoudige Vim meldingen die ook makkelijker te melden zijn om hiermee het melden te bevorderen.  Halverwege 2023 is besloten dat alle afdelingen TEL-VIM gaan krijgen.

In 2023 heeft Yvonne 2x een scholing gegeven over de VIM tijdens de dinsdagmiddag scholingsmomenten op de IC

Gerwin Konink maakt ook deel uit van de centrale VIM commissie van het ziekenhuis en brengt daar soms ook meldingen van de IC in.

In 2023 zijn er in totaal 85 meldingen geweest:

4.4 Complicaties

Necrologie- en complicatiebespreking

Complicaties

Voor de complicaties pneumothorax, lijnsepsis en re-intubatie wordt per dag geëvalueerd of deze complicatie is ontstaan. Daarom worden in dit hoofdstuk zowel het aantal opnamen als het aantal patiëntdagen teruggekoppeld. Met een patiëntdag wordt de periode bedoeld vanaf het begin van de dagdienst tot aan het eind van de nachtdienst. In het jaar 2024 waren er 42 ziekenhuizen die deelnamen aan de complicatiedagregistratie.

In deze periode werden 806 patiënten opgenomen.  Van deze opnamen heeft de NICE in totaal over 3.207 patiëntdagen de complicatiegegevens ontvangen. Bij 12 (1,5%) opname(n) en op 21 (0,7%) patiëntdag(en) werd(en) één of meer complicaties gescoord.

Sinds 2020 wordt twee maal per jaar een complicatiebespreking gehouden voor de intensivisten, arts assistenten en PA van de IC.

 

4.5 Delier

De complicatie delirium wordt op dienstniveau geregistreerd. In het jaar 2024 waren er 35 ziekenhuizen die deelnamen aan de complicatiedienstregistratie. In deze periode werden 806 patiënten opgenomen op de IC in Gelre. In totaal heeft de NICE vanuit Gelre IC van 628 (77,9%) IC-opnamen de complicatiedienstgegevens ontvangen.

Voor de complicatie delirium wordt gekeken of de diagnose delirium is vastgesteld in de betreffende dienst met behulp van een screeningsinstrument. Bij 607 IC-opnamen is de CAM-ICU, ICDSC of een ander screeningsinstrument gebruikt om delirium vast te stellen. Bij 45 (7,4%) van de gescreende IC-opnamen is delirium vastgesteld, nationaal was dit 12,4%. Voor meer inzicht in delirium statistieken met de daarbij behorende actiegerichte kwaliteitsindicatoren willen wij u verwijzen naar: https://www.stichting-nice.nl/dashboard/ (externe link).

Conclusie:

CAM wordt bij ons 1x/dienst door de verpleegkundige ingevuld (dag, avond, nacht). Echter de koppeling tussen HIX en NICE data extractie hanteert andere diensttijden dan onze verpleegkundige diensttijden waardoor in sommige diensten 2x een score lijkt te zijn gedaan en de daaropvolgende dienst geen, maar dit klopt dus niet. Hierdoor is de 78% registratie geen betrouwbaar percentage ons inziens.

5. Werkgroepen en aandachtsvelden

5. Werkgroepen en aandachtsvelden

Werkgroep Beademing

Werkgroepleden

Marleen Flim, Esther den Besten, Ellen Eikelboom, Annemyn Houwer, Tessa Kleverwal, Renee Post, Greetje van der Wal en Marnix Kuindersma


In 2024:

  • Startconfiguratie van beademingsmachine is de I:E ratio aangepast naar 1:2
  • Er is een nieuwe CO₂ meter op de reanimatiekar in gebruik genomen

 

Scholing

In 2024 hebben wij 2 maanden het thema beademing onder de aandacht gebracht. We hebben collega’s geschoold door middel van het uitvoeren van een escaperoom. Dit werd heel enthousiast ontvangen door het team. Er zijn meerdere klinische lessen gegeven door de VP’er. Bedside teaching is nu ook mogelijk in groepsverband. Dit werd als prettig ervaren. Tijdens de vaardigheidsdagen werd het spel: Wie ben ik? gedaan. Daarnaast hebben we ook de kennis over curven en loops opgefrist.

 

Protocollen

Periodieke revisie van protocollen via het Q portal vond plaats. De werkwijze vernevelen met aeroneb is aangepast. De werkwijze is nu aeroneb op 1 positie in het beademingscircuit. NIV masker protocol is het undernose masker aan toegevoegd.

Bronchiaal toilet en gesloten uitzuigen is 1 protocol geworden. IMT (inspiratoire muscle training) protocol is verder ontwikkeld en staat online. Highflow en inlinespreekklep zijn samen te gebruiken, dit is opgenomen in het protocol.

 

Ventilation Practitioners

De ventilation practitioners lopen 2x per week langs alle beademde patiënten om kennis te delen, beademing te optimaliseren, bedside scholing geven of sluiten aan bijde weekdoelenbespreking. Het gehele jaar onderhouden de VP’ers het contact met de industrie. Er zijn verschillende afspraken geweest met de vertegenwoordigers om kennis en nieuwe ontwikkelingen uit te wisselen.

 

 

 

Werkgroep (na)scholing

Werkgroepleden

Nicolle de Git , Marit Steenge, Rineke Mulder, Charel Ensink, Christa Mulder, Annemarije Braber, Dwight Oostwoud

In 2024 hebben we 2 regionale scholingsavonden georganiseerd over intoxicaties en communicatie, geloof en recht, de eerste is goed bezocht de tweede is helaas erg matig bezocht. Vaardigheidsdagen van 2023/2024 werden positief ontvangen en zijn door de meeste mensen bezocht.  Klinische sessies lopen goed en vele momenten hebben invulling. Acute netwerk: het programma loopt en bijna het gehele team is bijgeschoold.

 

 

Werkgroep Neurologie

Werkgroepleden
Annemieke Poolman (voorzitter), Kylian Berghorst, Esther ter Beek en Bea Riekerk ,Anke Kroner, Marnix Kuindersma

Samenstelling werkgroep 
Dit jaar is de werkgroep met nieuwe leden van start gegaan. Bea heeft haar voorzitterschap overgedragen aan Annemieke. 

  • Uitbreiding neuro werkgroep (PAD)  
    De werkgroep Neurologie is uitgebreid met de onderwerpen intoxicaties en psychiatrie.  

Invulling werkgroepdag 2024 

In 2024 heeft de werkgroep 1 werkgroepdag gehad. Op deze dag zijn we voornamelijk bezig geweest met het voorbereiden van de vaardigheidsdagen 2024/2025. Vanuit de werkgroep scholing, was ons gevraagd om tijdens de vaardigheidsdagen 50 min te vullen. Onderwerpen die we gekozen hebben, zijn: 

  • TOF-meting 
  • Epiduraal 
  • Toxidromen 
  • EMV 

Onze werkgroep heeft vragen aangeleverd voor de IC vaardigheidstoets. Tijdens de vaardigheidsdagen hebben we, als werkgroep, afwisselend de presentaties gegeven aan collega’s. 

Basis Neurologie versterken 

Om collega’s / leerlingen handvatten te geven t.a.v. de uit te voeren scores, hebben we een aantal zaken inzichtelijk gemaakt: 

  • Instructie-filmpjes gemaakt / geplaatst op de I-schijf: 
    • Afnemen EMV  
    • CPOT 
    • TOF meting 
    • RASS 
  • Nieuwe zakkaartjes gemaakt mbt Toxidromen 
  • Kaartjes Cam/Rass z.n. opnieuw verstrekt tijdens vaardigheidsdagen 

 

Afspraken/wijzigingen werkwijze – plannen: 

  • Bij verslapping patiënt: afspraak 1 x daags TOF-meting 
    Reden hiervoor is om de dosering rocuronium af te stemmen op de individuele patiënt. Doel –> Geen overdosering en hierdoor ICU-Aquired Weakness tegen gaan. 
  • Slaap beter monitoren: Vanuit de artsen gaat er gekeken worden naar het slaapprotocol; 1e keus medicatie enz. Daarnaast hebben we het voornemen dat het onderwerp “ Slaap “ standaard besproken wordt tijdens visite. Gekeken wordt naar hoe dit te borgen is (In decursus/slaapformulier?) –> Wordt meegenomen naar 2025.  

 

Werkgroep Opleidingen

Werkgroepleden

Renske Postma; Kevin Kerseboom; Marit Steenge, Anne van der Zande, Willemijn Kuiper,  Maartje Gaastra, Aernout Jacobs, Manon Boerma

Leiding: Martine Kerseboom

 

Er hebben wat wisselingen plaatsgevonden in de ledensamenstelling van de werkgroep in 2024. Maartje en Willemijn hebben de groep verlaten. Aernout is de groep komen versterken en Manon zal in 2025 weer aansluiten.

In 2024 hebben we de kennismakingsdagen voor nieuwe PIO’s gecontinueerd na positieve ervaringen van de eerste groep.Daarnaast hebben we PIO dagen georganiseerd,  1x per 2 maanden, m.u.v. de zomermaanden. Invulling van deze dag omvat klinische lessen, intervisie, rondleidingen en onderwijs voor alle IC PIO’s in opleiding. Beide initiatieven zijn heel positief ontvangen en ervaren.

Afgelopen jaar ook weer gestart met een BAZ traineeship en een nieuwe werkgroep voor het realiseren van duobanen binnen de acute as.

Diplomeringen voor onze hardwerkende PIO’s worden nu 2x per jaar georganiseerd. In 2024 hebben 4 IC PIO’s hun diploma behaald. In 2024 zijn er 6 PIO’s gestart met de IC opleiding. 1 PIO is gestart met het BAZ traineeship. 1 PIO is gestopt met het BAZ traineeship. 1 PIO is gestopt met de IC opleiding. We hebben verschillende stagiaires vanuit de acute as een stageplaats geboden. Daarnaast veel verpleegkundigen een meeloopdag laten doen. Om de opleiding te promoten in de hoop sollicitanten te werven, hebben we 2x dit jaar een open dag georganiseerd.

De begeleidingsstructuur in huidige vorm met mentoren vanuit de werkgroep, en verpleegkundigen als werkbegeleider werkt goed; en blijft gehandhaafd.

Overige taken:

  • CZO veranderingen doorvoeren in de praktijk
  • Praktijkreglement aanpassen
  • Leerlingenbesprekingen 1x per maand
  • Contact onderhouden met de UMC Utrecht Academie
  • Maandelijks overleg met adviseur leren en ontwikkelen beroepsopleidingen (leerhuis)

Werkgroep Kwaliteit en Veiligheid IC

Werkgroepleden

Marleen Flim – Verplegingswetenschapper, Harold Hom – Intensivist, lid VIM, Yvonne Jansonius – IC-verpleegkundige en voorzitter VIM, Albert-Jan Katerberg – Afdelingshoofd IC, Gerwin Konink – Teamleider IC, lid VIM, Anke Kröner – Intensivist, Maaike Langelaan – kwaliteitsfunctionaris, Gerdien Langevoort – IC –verpleegkundige, verpleegkundig expert kwaliteit en veiligheid, lid VIM

 

De werkgroep stelt zich tot doel om Kwaliteits- en Veiligheidsonderwerpen op de IC te verzamelen, te prioriteren en uit te (laten) voeren . De werkgroep draagt zo bij aan voortgang in verbeterprocessen.

Uitgangspunt hierbij is dat specifieke kennis van werkgroepen en aandachtsvelders optimaal gebruikt wordt. Dit houdt in dat ,waar mogelijk, de projecten niet inhoudelijk worden overgenomen maar worden gemonitord en waar nodig ondersteund/gecoacht. Ook worden signalen van de VIM commissie, complicatieregistratie, necrologiebespreking etc overgenomen en vertaald naar actiepunten ter verbetering van kwaliteit en veiligheid.

Bij de keuze en invulling van projecten spiegelen wij ons steeds aan de missie en visie van IC Gelre.

De werkgroep is een afspiegeling van de disciplines die op de IC werken. De verpleegkundige leden halen verbeterpunten op en vormen een link naar de dagelijkse werkpraktijk. De intensivist vormt de brug naar de intensivisten en de leidinggevende de brug naar het zorgbestuur. Op deze wijze ontvangt de werkgroep input vanuit die gremia en zullen de uitkomsten via hen aan de gremia geleverd worden. De Accounthouder K&V sluit steeds aan bij het maandelijks overleg en kan aangehaakt worden voor advies op specifieke projecten.

Activiteiten 2024

We werken met een PDCA structuur, die is vormgegeven op ons TRELLO-bord. Maandelijks hebben wij een overleg. Prioriteiten van de verschillende taken en projecten worden vastgesteld met een risico-inventarisatiematrix.

Onderwerpen die in 2024 onze aandacht hadden:

1. Family Centered Care; is een onderdeel van de post IC poli geworden

2. Monitoring kwaliteitspaspoort; > 80% vd scholingen hoort behaald te zijn

3. Qualicor accreditatie; Gelre breed behaald

4. Project goed gebruik handschoenen; ligt nu bij de groene IC?/ ‘Gelre Groener”

5. Surpass/ stopmomenten HIX; aandacht hiervoor blijft

6. Kamercheck; oa monitoring via Vim’s ,aandacht hiervoor blijft

7. Dagstructuur;

 

 

HIX/PDMS à Pri is afgerond voorjaar 2022

Visitatie NVIC à visitatie heeft plaatsgevonden

Rol van de VPK bij het MDO van 12.30: Dit punt blijft actueel ! MDO wordt weinig bezocht door vpk

Weekdoelenbespreking: Opgemerkt werd dat de weekdoelenbespreking nauwelijks nog werd uitgevoerd : Na aandacht hiervoor loopt dit nu weer goed à nieuwe evaluatie ingepland

Voor Toediening Gereed Maken van risicovolle medicatie: Adequate en veilige dubbelcheck is nog niet gegarandeerd

Dagstart/dagevaluatie: Dit is geëvalueerd in 2022 à Loopt nu redelijk, maar blijkt een onderwerp dat de neiging heeft snel weg te zakken.

SIT situatie Zutphen: arts- assistenten en verpleegkundigen van de verpleegafdelingen in Zutphen zijn getraind om adequater te handelen in SIT situaties

CVVHD protocol is aangepast, met als doel minder hypernatriemie en minder metabole alkalose

Project vervanging perfusorpompen: Pompen zijn nu geplaatst en getraind (project Joke), we vervolgen het project omdat op gebied van veiligheid de medicatiebibliotheek nog niet gerealiseerd is

Plannen voor 2025

1. Enkele punten uit 2024 blijven aandacht behoeven door monitoring dmv Vims, steekproef, audits

2. Inzetten van Audits

3. Voorraadbeheer/ voorraadkasten op orde

4. Gelre financieel gezond/ doelmatige diagnostiek

5. Verbeterbord ; 1 x mnd koppelen aan onze vergadering?????

6. Zinvolle registraties / ‘ontregel de zorg’

7. Vroeg mobilisatie / aandacht voor revalidatie IC zorg

8. Buitenruimte werkafspraken

9. 2 opname kamers kant en klaar / op lege kamers monitors uit?

Werkgroep Hemodynamiek

Werkgroepleden
Ronald Broek, Melissa Jansen, Jolien Nagtegaal, Marc Mulder, Simone Gelderblom, Rianne Tjoonk, Rakesh Birjmohun, Nicolas Schroten.

Nicole de Git is gestopt met de werkgroep Hemodynamiek i.v.m. aansluiting bij een andere werkgroep binnen de IC-afdeling. Melissa was in het jaar 2024 aangesloten bij de werkgroep, maar heeft in het jaar 2025 de werkgroep verlaten i.v.m. werkzaam op de SEH-afdeling. Hiervoor zijn Jolien Nagtegaal en Marc Mulder aangesloten bij de werkgroep Hemodynamiek.

Vaardigheidsdagen:
Voor de vaardigheidsdagen van het jaar 2024-2025 hebben wij het onderwerp Arctic Sun behandeld. Het Protocol Arctic Sun is herzien en er zijn aanpassingen gedaan naar aanleiding van wat er tijdens de vaardigheidsdagen besproken is en nieuwe afspraken.

EWS
Vorig jaar is er voor de afdelingsverpleegkundigen een nieuwe e-learning geïmplementeerd. Er is voor de afdelingsverpleegkundigen nog geen scenario-training m.b.t. de vitaal bedreigde patiënt (enkele jaren terug was de EWS-training geïntegreerd in de BLS-trainingen), en daarnaast is de EWS-e-learning niet verplicht. De werkgroep is bezig om scenario-training te mogen implementeren binnen Gelre en daarnaast om de e-learning voor afdelingsverpleegkundigen verplicht te stellen.

Midline

De werkgroep heeft meegewerkt aan het project om de Midline te implementeren binnen Gelre. Daarvoor heeft de werkgroep trainingen gefaciliteerd vanuit de firma, het protocol Midline geschreven, scholingen gegeven aan collega’s, en materialen voorzien op de afdeling. Het doel is dat de verpleegkundige werkgroepleden deze vaardigheid ook gaan aanleren.

Protocollen
Periodieke revisie van protocollen via het Q portaal vond plaats.

Scholingen voor het jaar 2025
De wens vanuit de werkgroep Hemodynamiek is om een scholing te volgen over de externe pacemaker te Leiden. In april 2025 gaat de werkgroep deze scholing volgen, en daarnaast de Philips-monitorendag.

Circulation Practitioner
In verband met het vertrek van de Circulation Practitioner, was er de wens voor een Circulation Practitioner in opleiding. Er is 1 Circulation Practitioner in opleiding, die is gestart in september 2024.

Werkgroep PEER-support

Werkgroepleden
Alke Dalhuisen, Gerdien Langevoort, Martine Kerseboom en Nienke Edelman.

Doelstelling PEER-support

Op de Intensive Care zijn wij als PEER-support aanwezig voor jullie als collega’s. Ons team bestaat uit Martine, Alke, Gerdien en Nienke.

Het meemaken van een (mogelijke) calamiteit, incident of andere ingrijpende gebeurtenis kan jou als medewerker emotioneel sterk raken. In meer dan de helft van de gevallen heeft dit gevolgen voor de gezondheid en bevlogenheid. Veel voorkomende reacties zijn angst voor nieuwe fouten, verlies van vertrouwen in eigen functioneren en slaapproblemen. Dit zijn normale reacties. Vaak worden deze vanzelf minder en verdwijnen ze na verloop van tijd. Uit een onderzoek dat is uitgevoerd in 10 ziekenhuizen, waaronder ook Gelre ziekenhuizen, blijkt dat meer dan twee derde van de zorgverleners na een incident behoefte heeft aan ondersteuning, zowel van de naasten thuis als van collega’s. Een juiste ondersteuning helpt bij vermindering van onder andere bovengenoemde reacties. Gelre ziekenhuizen vindt het belangrijk om proactief ondersteuning aan te kunnen bieden. Om die reden is een Peer-support netwerk actief. Het uitgangspunt is dat de Peer supporter een functie heeft gelijkwaardig aan die van de collega die nazorg behoeft. De Peer supporters hebben een training gevolgd om gepaste ondersteuning te kunnen bieden. Ben je direct betrokken bij een mogelijke calamiteit of incident dan zijn er verschillende manieren om met een Peer supporter in contact te komen.

  • Een Peer supporter neemt zelf contact met je op;
  • Je kunt zelf contact opnemen met de Peer supporter op je afdeling;
  • Je afdelingshoofd brengt je in contact met de Peer supporter.

(https://gelreziekenhuizen.zenya.work/portal/#/document/e8038453-ad10-400c-b7f5-afa7d40b7265 (externe link))

https://gelreziekenhuizen.zenya.work/Portal/#/document/29882905-5f72-42d8-b61b-995a154958d5 (externe link)

Overlegmomenten

Een paar keer per jaar hebben vindt er een overleg plaats, waarin we bespreken wat we gedaan hebben, kunnen verbeteren en wat er voor het aankomende jaar op de planning staat. De volgende punten zijn hierin naar voren gekomen

  • Het jaarverslag van 2024 opstellen;
  • Zichtbaarheid van de PEER-support vergroten op de IC – we hebben oa een stukje geschreven in de nieuwsbrief.
  • Gevoerde gesprekken besproken binnen de groep PEER supporters, verslaglegging voor je zelf mbt het gesprek wordt wisselend gedaan, veilig opgeslagen en daarna vernietigd (privacy). Er wordt geenoverzicht meer gemaakt van hoeveel gesprekken/personen PEER support nodig hebben gehad. Het heeft geen meerwaarde
  • Jaarlijkse training/ opfrissen voor PEER-supporters loopt soms wat stroef (afgezegd of vol), Martine en Nienke moeten de training nog doen.

Jaarlijkse is er een training voor PEER-supporters , daarnaast komt de jaarlijkse intervisie voor PEER-support  op de agenda te staan.

Werkgroep Continious Renal Replacement Therapy (CRRT) 

Werkgroepleden Diana Enfield, Yvonne Jansonius, Willemijn Kuiper, Bernadette Mengedoth, Hilda Pieterse, Alke Dalhuisen, Alex Katinakis, Kevin Kerseboom Harold Hom.

 

In 2024 heeft de werkgroep zich bezig gehouden met de volgende activiteiten:

 

Protocollen

  • Alle protocollen zijn herzien en bijgewerkt naar de nieuwste inzichten. Dit is een doorlopende taak.
  • Aan het CVVHD protocol is een troubleshootlijst toegevoegd.

Scholing en onderwijs

  • Tijdens de vaardigheidsdagen van eind 2024 / begin 2025 is met behulp van een excaperoom de CRRT kennis opgefrist.
  • Op regelmatige basis zijn klinische sessies verzorgd over uiteenlopende CRRT gerelateerde onderwerpen
  • Een aantal keer hebben we tijdens een dagdienst een actuele casus besproken en ingezoomd op het renale gedeelte van deze patiënt.

Materiaal

  • Er waren meerdere leveringsproblemen met de dialyselijnen. Daardoor zijn we het afgelopen jaar een aantal keer veranderd van merk + lengte.

Overig:

  • Kevin is in 2024 gestart met de opleiding tot Renal Practitioner.
  • Sinds de start van de opleiding van Kevin is Willemijn van 8 naar 4 uur practitioners uren in de week gegaan. (i,p. om de week op maandag)  
  • In Mei 2025 staat er een scholing op het programma. Georganiseerd door renal practitioners van het MST. Willemijn is daar 1 van de sprekers.

 

Registratie patiënten en behandelingen in 2023

 

Soort behandeling

Aantal patiënten

Aantal behandelingen

Draaiuren

CVVHD

20

63

3278

Pre-post

8

8

106

CVVH

1

1

70

Totaal CRRT behandelingen

29

72

3454

 

Werkgroep wond en decubitus

 

Werkgroepleden 2024: Iris van der Zande, Kiki Pols, Annemyn Houwer, Ilona Lokhorst
                                         
Wondverpleegkundigen:
Apeldoorn: Severing van Laar en Ilse Huurman
Zutphen:     Tamara van Breemen

Resultaten prevalentie decubitus en vochtletsel                                                           Jaar:2024

Vochtletsel in eigen instelling ontstaan

                                                       3%                  

CBO score <24u

 75%

Decubitus excl. categorie 1 ontstaan in eigen instelling

  16 %

Categorie 1

                                     9,7%

Categorie 2

                                     16,1%

Categorie 3

                                    9,7%

Categorie 4

                                   0%

Dept uknown

3,2%

 

 

Wisselligging vlgs schema

100 %

Geven van voorlichting

                                   100 %

Hielen vrijleggen

                                   100 %

 

 

E-learning decubitus gemaakt

?%

Behaalde score e-learning gemiddeld

?%

 

Conclusies n.a.v. de resultaten van de prevalentie metingen

  •  De CBO score werd in 75% <24u afgenomen, doel is uiteraard 100%. In de acute fase blijkt, na analyse, dat de score geen prioriteit betreft en wordt geannuleerd
  • Het doel voor 2024 ziekenhuisbreed was een percentage te behalen van <2,5% omtrent het ontstaan van decubitus binnen het Gelre Ziekenhuis. Wij als IC scoorden over 2024 een percentage van 16%. IC patiënten zijn altijd hoog risico patiënten welke snel decubitus en / of vochtletsel kunnen ontwikkelen. We moeten hierop alert blijven.

Wat betreft vochtletsel scoren we onder het beoogde doel van <4% , namelijk 3%

  •  Er waren geen categorie 4 letsels, de preventieve maatregelen werden in 100% van de metingen ingezet en categorie 2 letsels zijn het meest voorkomend in 2024 (16,1%)
    In oktober waren er 3 letsels bij 2 patiënten die thuis óf in het verpleeghuis waren ontstaan.

Doelen 2024
In 2024 hebben we als werkgroep vooral aandacht gegeven aan scholing op verschillende wijze. Zo hebben we scholing gegeven aan het gehele (gediplomeerde) IC -team op de vaardigheidsdag (ook artsen) waarbij we een uur aandacht schonken aan de onderwerpen decubitus (categorieën, behandelplan, preventie, rapportage, en verbandmateriaal protocol) en wonden (soorten wonden rood/geel/zwart en behandeling + doel, rapportage en herkennen, protocollen).

Daarnaast is er middels een PIO-dag door de aandachtsvelder les gegeven over bovenstaande onderwerpen aan leerlingen.

In augustus hebben we deelgenomen aan een themamaand decubitus / wond. Daarbij stelselmatig dossiercontrole uitgevoerd, posters opgehangen en scholing gegeven.

Verder hebben we geïnventariseerd waar voor 2025 behoefte lag mbt scholingsonderwerpen.

Ook zijn nieuwe aandachtsvelders Kiki en Ilona ingewerkt.

 

 

 

 

 

RESULTATEN PREVALENTIE ZORGPROBLEEM DECUBITUS
Gelre ziekenhuizen    Januari, april, juli en oktober 2024

 

Locatieresultaten

 

Apeldoorn :

Decubitus prevalentie: 4,8%  Doel 2024 <2.5 %.

Prevalentie decubitus inclusief vochtletsel:6,6%  Doel 2023: < 4 %.

Inzet van preventieve maatregelen: 58,8% Doel 2023 > 90%.

Zutphen:

Decubitus prevalentie: 1.5%  Doel 2024: <2.5 %.

Prevalentie decubitus inclusief vochtletsel: 3.1%  Doel 2024: < 4 %.

Inzet van preventieve maatregelen:  74.2% Doel 2024 > 90%.

Acties en aanbevelingen n.a.v. resultaten

Kwaliteitsindicatoren instelling                                     

 

1.     De multidisciplinaire decubituscommissie binnen Gelre Ziekenhuizen, komt jaarlijks bijeen, onderdeel van de agenda is het bespreken van de prevalentiemetingen, de uitkomsten en aanbevelingen.

 

Kwaliteitsindicatoren afdelingen

 

2.     Decubitus(risico) heeft structureel aandacht tijdens artsenvisite.

 

3.     Er vind een systematische (protocollaire) evaluatie van het decubitus risico plaats bij opname en verblijf. Hieruit worden de juiste preventieve interventies op eenduidige manier vastgelegd in het patiëntendossier.

 

4.     Verpleegkundigen volgen tweejaarlijks de e-learning decubitus. 

 

5.     Elke verpleegkundige of leerling/stagiaire is op de hoogte van de afdelingsafspraken, protocollen en hulpmiddelen mbt decubitus/IAD.

 

Prevalentie decubitus (inclusief incontinence associated dermatitis(IAD))

 

6. Alle patiënten (100%) met risico op decubitus krijgen de informatiebrochure decubitus en mondelinge voorlichting hierover. Dit wordt vastgelegd in het patiëntendossier.

 

7.     Preventiemaatregelen bij risico op decubitus (CBO score >8)moeten worden toegepast en vastgelegd in dossier, dit door middel van het aanmaken van het juiste verpleegprobleem. Doel 2025 >90%.

Altijd gelijk starten met preventieve maatregelen bij patiënten met decubitus, hebben van een dwarslaesie of in de terminale fase verkeren. Of patiënten op de intensive care of operatiekamer.

 

8.     De inzet van alternerende luchtsystemen moeten worden onderbouwd door toepassing/onderbouwing vanuit het protocol.

 

9. Preventiemaatregelen bij risico op (IAD) moeten worden toegepast en vastgelegd in patiëntendossier.

 

10. Doel prevalentie decubitus 2025= <2.5%. Doel prevalentie decubitus incl. vochtletsel 2025 = <4.0 %, ontstaan in eigen instelling.

 

11. Decubitus risico (CBO) scores worden eenduidig en frequent ingevuld volgens de richtlijn, dit is binnen 24 uur na opname, en daarna minimaal 1x per week, of bij verandering van gezondheidstoestand.

 

Plan van aanpak per afdeling

 

Ieder jaar wordt er in Q1 per afdeling een plan van aanpak  gemaakt m.b.t. decubitus, IAD en wondzorg. Deze wordt door de aandachtsvelder afgestemd met afdelingshoofd en besproken met wondconsulent, en vindt er minimaal jaarlijks evaluatie plaats.

 

 

 

 

 

Werkgroep Voeding

Werkgroepleden

Leden: Renske Postma, Karen Nijhof, Marnix Kuindersma, Alex Katinakis, Eva-Willemijn Akkerman

Leiding: Gerwin Konink

Als voedingswerkgroep hebben we 1x per kwartaal een werkgroepdag en dan ook een voedingsoverleg met de diëtisten en voedingsverpleegkundige.

In 2024 zijn we gestart met lesgeven tijdens de IC vaardigheidsdagen. Inhoud van het lesprogramma omvatte het verpleegkundig en medisch voedingsprotocol IC en de indirecte calorimetrie. We hebben hierin onze verpleegkundige en medische collega’s meer informatie en uitleg gegeven over indirecte calorimetrie en ze laten oefenen met het uitvoeren van een calorimetrie.

Daarnaast loopt de BREAD studie nog steeds. In 2024 weer nieuw leven ingeblazen en er zijn weer meer patiënten geïncludeerd. We meten bij de beademde patiënten gedurende de eerste 4 dagen van opname de calorie- en eiwitbehoefte.

Verder wordt bij iedere beademde patiënt iedere week op woensdag een calorimeting gedaan om de behoefte te bepalen. Door de lessen tijdens de vaardigheidsdagen merken we dat dit steeds beter gaat en goed wordt opgepakt.

Het is nu ook mogelijk om bij onbeademde patiënten een calorimeting te doen. Diëtist Willeke heeft dit opgepakt. Niet alleen op de IC, maar ook op de afdeling en de poli.

We zijn gestart met het dagelijks wegen van patiënten. Vanuit meerdere werkgroepen en disciplines was dit een vraag. De diëtisten ervaren dit als meerwaarde bij het bepalen van de calorie- en eiwitbehoefte.

Protocollen zijn up to date gemaakt n.a.v. veranderingen en besluiten die gemaakt zijn als gevolg van nieuw onderzoek en ontwikkelingen.

Er zijn nieuwe sondevoedingspompen gekomen.

We hebben scholingen georganiseerd m.b.t. het inzetten van de nasal bridle. Sindsdien worden deze meer ingezet.

Op de afdelingen, soms ook bij de IC patiënt kijken de diëtisten ook naar de aanwezige spiermassa in het lichaam door een bio-impedantiemeting te doen. Dit kunnen zij dan meenemen in hun voedingsadvies.

Komend jaar gaan we kijken naar de voedingsstatus en voedingsbehoefte in de post-IC fase.

 

Werkgroep BHV

Jaarverslag BHV 2024

  1. 6x Getraind icm brandblusoefeningen ism Achterkamp trainingen te Baak.
  2. Protocol is up to date gemaakt.
  3. Als intensive care doen wij het in de ogen van veiligheid en trainingen erg goed.

Werkgroep ICOS

Werkgroepleden
Gerwin Konink, Caroline Tijkorte, Ronald Broek, Annemarije Braber

 

  1. 4x geschoold waarbij de nieuwe VECO’s (Kikki Pols/Renee Post en Hilda Pieterse goed zijn ingewerkt.
  2. Intensivisten Rakesh Birjmohun/ Gerke……./Gilliane Mijne en Greetje van der wal zijn geschoold.
  3. Toegevoegde response cel leden zijn Herman Arendsen en Jacqueline Keurntjes
  4. Getrainde afdelings coördinatoren zijn : Veronica Schoolderman en Martine Kerseboom.
  5. Afscheid genomen van de secretaresse Esther Klaassen. Volgend jaar zullen er weer 2 secretaresses worden geschoold als logger.

Werkgroep duurzaamheid Greenteam IC

Werkgroepleden

Anke Kröner, Annemarije Braber, Charel Ensink, Gerdien Langevoort, Laura Buitenhuis, Ronald Broek, Gerwin Konink, Chantal Tangermans

Afgelopen jaar is hetGreen team aan de slag gegaan op onze IC om onze footprint te verkleinen.

  1. Geen standaard cvc druk systeem meer alleen op indicatie
  2. Een dialyse set kan na schoonspoelen bij het gewone afval, hoeft dus niet in een WIVA vat 
  3. Er is een duidelijk overzicht gemaakt voor wat wel/niet in welke afval vat of zak moet, zie kastjes in de spoelruimte 
  4. De wegwerp koffie bekers zijn in Apeldoorn weg. 
  5. Geen wegwerpjassen meer bij COVID patiënten 
  6. Infusen die op een waakinfuus lopen niet meer op 5 ml/uur maar naar 2 ml/uur. 
  7. In plaats van 2 maar 1 beademingsfilter op de beademingsmachine namelijk op de expiratie aansluiting. 
  8. Bruistablet vitamines sonde of per os ipv iv bij opname. 
  9. Paracetamol per os/sonde/rectaal ipv iv
  10. De nieuwe regel, bekrachtigd door het zorgbestuur, dat bij introductie van iets nieuws moet het nieuwe even duurzaam of duurzamer zijn, iig niet minder duurzaam. 

 

6. ICT

6. Werkgroep ICT

Databeheer IC


Werkgroepleden
Lilian Taal en Peter Spronk 

Na de overgang van Metavision naar HIX in 2022 is gestart met het overzetten van beschikbare data vanuit eerdere systemen naar een ander platform zodat het te gebruiken is binnen SAS Studio. In 2023 is dit voortgezet maar helaas, door capaciteitsproblemen bij ons zelf en bij de afdeling ICT, niet gelukt om de data kloppend te krijgen en een goede performance te realiseren om functionaliteiten te ontwikkelen die nodig zijn voor het toegankelijk en inzichtelijk maken van informatie ten behoeve van onder andere management, kwaliteitsbewaking en research.

 

Om die reden is op dezelfde wijze als eerder vanuit Metavision begonnen met het ontwikkelen van scripts binnen SQL server om zodoende data te kunnen extraheren vanuit HIX.
Zodra het data-platform gebruikt kan worden in 2024 zal hetgeen gebouwd is binnen SQL server omgezet worden naar scripts in SAS Studio en kan er verder ontwikkeld worden. Er wordt nog steeds gestreefd naar uitbreiding van de formatie voor zowel het behouden van kennis en ervaring, maar ook voor de zo noodzakelijke verdere optimalisatie van het op de IC zeer intensieve data-verkeer. Er wordt intensief samengewerkt met de afdeling ICT, want ook zij profiteren van de innovatie en ontwikkeling binnen de IC-omgeving. Een mooi voorbeeld is de ontwikkeling van een intelligent voorspellingsmodel dat kan inschatten wat de kans is op IC-opnames de komende 24-48 uur op basis van een bepaalde case-mix in het ziekenhuis. Er werd daarin door ons samengewerkt met de afdeling ICT, maar ook met data-specialisten van SAS en KPMG.

7. Wetenschappelijk onderzoek

7. Wetenschappelijk onderzoek

Jaarverslag wetenschappelijk onderzoek 2024

Werkgroepleden: Peter Spronk, Marnix Kuindersma, Marleen Flim, Evelien Nijenhuis, Ingrid van Iperen

Onderzoek op onze IC uitgevoerd in 2024

  • IOPI; Valideren van een systeem om de tongkracht te meten bij IC patiënten
  • Retrospectieve studie naar effect LMWH en anti-Xa spiegels
  • IC-MOVE: project voor de ontwikkeling van een 3D camera mobilisatie-game voor bedlegerige IC patienten inclusief survey om behoefte en inhoud vast te stellen van een early mobility exergame. Onderdeel van IC-MOVE project
  • BREAD studie naar de voedingsbehoefte in eerste IC dagen
  • CONFIDENCE studie vanuit het AMC: echogeleid ontwateren
  • Scoping review dorst
  • Begeleiding afstudeeronderzoek Rianne en Kevin voor hun practitioners opleiding
  • K-force studie naar de responsiviteit van een nieuw soort handknijpkrachtmeter bij patiënten met ic verworven spierzwakte
  • ProFluid studie vanuit het AMC naar toediening van vocht en vasopressoren bij invasief beademde patiënten
  • STRIC; kwalitatief onderzoek naar de implementatie van het project STRIC (o.a. de rouwmand)
  • Ritalin studie; retrospectief onderzoek naar een mogelijke associatie tussen Ritalin en de mate van sedatie/agitatie en delier
  • PROZIC studie vanuit Radboud UMC: eendaags cross-sectioneel onderzoek naar de prevalentie van ervaren ongepaste zorg op de IC in Nederland

 

Expertise Centrum voor Intensive Care Revalidatie Apeldoorn (ExpIRA)

De werkgroep wetenschappelijk onderzoek IC ondersteunt het Expertise Centrum voor Intensive Care Revalidatie Apeldoorn (ExpIRA) en heeft in 2024 diverse onderzoeksactiviteiten uitgevoerd. Het doel van deze onderzoeksprojecten was om de kwaliteit van de zorg op de IC te bevorderen, door o.a. het toepassen van technieken en behandelingen te evalueren. De resultaten van het onderzoek werden gepresenteerd in Nederland en daarbuiten.

 

Actieve studies uit 2024 die duidelijk gelinkt zijn aan ExpIRA zijn bijvoorbeeld de het meten van tongkracht en handknijpkracht, dorstonderzoek en het IC-Move project.

 

Highlights

9th European Conference on Weaning and Rehabilitation in Critically-ill Patients

Van de werkgroep research hebben Peter, Marleen en Ingrid in November 2024 het 9th European Conference on Weaning and Rehabilitation in Critically-ill Patients in Oslo bijgewoond. Hier hebben zij waardevolle inzichten opgedaan om toe te passen in de praktijk alsmede netwerk bijeenkomsten gehad. Peter heeft hier een voordracht gehouden over follow-up clinics en slikstoornissen bij IC patiënten en Ingrid heeft verteld over het effect van groen en natuur op IC-personeel.  

 

Uitbreiding formatie

Met de komst van Evelien Nijenhuis is onze werkgroep uitgebreid. Met haar master in gezondheidswetenschappen en haar ervaring als diëtist is zij een waardevolle aanvulling op het team.

 

Voordrachten op congressen in 2024

Peter Spronk:

  • Longterm outcomes after ICU. ZOL meeting, Mechelen, 2024 Belgium
  • De IC overleven en dan…. Internistendagen 2024, Maastricht
  • Amphotericin-B, the forgotten bullet. Critical Care symposium, Manchester 2024
  • Dysphagia, new developments. Critical Care symposium, Manchester 2024
  • Rehabilitation of dysphagia, new insights. Critical Care symposium, Manchester 2024
  • Engaging patients in the ICU applying exergames. Critical Care symposium, Manchester 2024
  • Dysphagia and critical illness. European conference on early rehabilitation and weaning. Oslo, Norway
  • Fifteen years of Dutch experiences with ICU follow-up. European conference on early rehabilitation and weaning. Oslo, Norway
  • Overwegingen bij nierfunctievervangende therapie op de ICU. Academisch ziekenhuis Paramaribo, Suriname

 

Marleen Flim:

– ‘Out of the box revalideren op de IC’, FCIC congress, oktober 2024

 

Ingrid van Iperen:
– ‘
Betrouwbaarheid, validiteit en bruikbaarheid van de K-force® grip handknijpkrachtmeter bij patiënten met IC-verworven spierzwakte’, Wetenschapssymposium 2024

– ‘Greenery at Work: The Benefits of Nature for Healthcare Professionals’,  European Conference on Weaning and Rehabilitation in Critically-Ill Patients, Oslo, November 2024

– ‘Out of the box revalideren op de IC’, FCIC congress, oktober 2024

 

Overzicht wetenschappelijk onderzoek: publicaties in 2024

  • van Berkel L, Kuindersma M, van Iperen ID, Adriaansen HJ, Hulstein JJJ, Spronk PE. A retrospective Cohort study on the effect of the LOw-molecular weighT

heparin (LMWH) nadroparin dose on anti-XA levels in a mixed medical-surgical ICU population: CLOT-Xa. J Crit Care. 2024 Dec 16;86:154991.

doi: 10.1016/j.jcrc.2024.154991. Epub ahead of print. PMID: 39689379.

  • van Iperen ID, Stegink D, Tempert-de Haan BL, Flim M, van der Stoep R, Spronk PE. Reliability, validity and usability of the K-force® grip dynamometer

to evaluate handgrip-strength in patients with intensive care unit-acquired weakness. Clin Rehabil. 2025 Jan;39(1):67-77.

doi: 10.1177/02692155241295979. Epub 2024 Nov 10. PMID: 39523518.

  • Post-Spenkelink R, Flim M, van Iperen ID, Kuindersma M, Spronk PE. Driving pressure during routine ventilation in the ICU: Is the ICU-team as driven as they should be?

J Crit Care. 2024 Oct;83:154841. doi: 10.1016/j.jcrc.2024.154841. Epub 2024 Jun 13. PMID: 38875915.

  • Flim M, Rustøen T, Blackwood B, Spronk PE. Thirst in adult patients in the intensive care unit: A scoping review. Intensive Crit Care Nurs. 2025 Feb;86:103787.

doi: 10.1016/j.iccn.2024.103787. Epub 2024 Aug 24. PMID: 39182324.

  • Goossen RL, van Vliet R, Bos LDJ, Buiteman-Kruizinga LA, Hollman MW, Myatra SN, Neto AS, Spronk PE, van der Woude MCE, van Meenen DMP,

Paulus F, Schultz MJ; PRoVAcT-COVID investigators. High PEEP/low FiO2 ventilation is associated with lower mortality in COVID-19. J Crit Care. 2024 Oct;83:154854.
doi: 10.1016/j.jcrc.2024.154854. Epub 2024 Jul 11. PMID: 38996499.

  • Mumin MA, McKenzie CA, Spronk PE. The Challenges of Using and Measuring Thiamine in Critical Care. Am J Respir Crit Care Med. 2024 Mar 1;209(5):606-607.

doi: 10.1164/rccm.202309-1641LE. PMID: 37972375; PMCID: PMC10919114.

  • Mumin MA, McKenzie CA, Page VJ, Hadfield D, Aitken LM, Hanks F, Cunningham E, Blackwood B, Van Dellen E, Slooter AJC, Grocott MPW, McAuley DF, Spronk PE.

Whole blood thiamine, intravenous thiamine supplementation and delirium occurrence in the intensive care unit: retrospective cohort analyses. Int J Clin Pharm.

2024 Jun;46(3):631-638. doi: 10.1007/s11096-023-01690-x. Epub 2024 Feb 8. PMID: 38332207.

  • van Herwerden MC, Groenland CNL, Termorshuizen F, Rietdijk WJR, Blokzijl F, Cleffken BI, Dormans T, Epker JL, Feyz L, Gritters van den Oever N, van der Heiden P, de Jonge E, Latten GHP, Pruijsten RV, Sir Ö, Spronk PE, Vermeijden WJ, van Vliet P, de Keizer NF, den Uil CA. Emergency Department Triage, Transfer Times, and Hospital Mortality of Patients Admitted to the ICU: A Retrospective Replication and Continuation Study. Crit Care Med. 2024 Dec 1;52(12):1856-1865. doi: 10.1097/CCM.0000000000006396. Epub 2024 Aug 19. PMID: 39158382; PMCID: PMC11556817.
  • Tai-Passmann S, Slegers CAD, Hemelaar P, Waalders N, Koopmans M, van den Bogaard B, van Lookeren Campagne M, Goedegebuur J, Kuindersma M, Schroten N, van der Elsen F, Grady BPX, van den Beuken WMF, Kiers D, Pickkers P, van den Oever HLA; Research Collaboration Critical Care Netherlands (RCCNet), Piladys (PDE3i and lactate dynamics in septic shock) working group. Phosphodiesterase 3 inhibitors do not influence lactate kinetics and clinical outcomes in patients with septic shock: A multicentre cohort study. J Crit Care. 2024 Oct;83:154827. doi: 10.1016/j.jcrc.2024.154827. Epub 2024 May 7. PMID: 38718462.
  • Long-term mortality of Dutch COVID-19 patients admitted to the intensive care medicine: a retrospective analysis from a national quality registry. Wortel SA, Bakhshi-Raiez F, Abu-Hanna A, Dongelmans DA, Keizer NF; Dutch COVID-19 Research Consortium; Houwink A, Dijkhuizen A, Draisma A, Rijkeboer A, Cloïn A, Meijer A, Reidinga A, Festen-Spanjer B, van Bussel B, Eikemans B, Jacobs C, Moolenaar D, Ramnarain D, Koning D, Boer D, Verbiest D, van Slobbe-Bijlsma E, van Koppen E, Rengers E, van Driel E, Verweij E, van Iersel F, Brunnekreef G, Kieft H, Kreeftenberg H, Hené I, Janssen I, Drogt I, van der Horst I, Spijkstra JJ, Rozendaal J, Mehagnoul-Schipper J, Erasmus JE, Holtkamp J, Lutisan J, van Oers J, Lens J, van Gulik L, van den Berg L, Urlings-Strop L, Georgieva L, van Lieshout M, Hoogendoorn M, Mos MV, Graaff M, Bruin M, Hoeksema M, van Tellingen M, Barnas M, Erkamp M, Gritters N, Kusadasi N, Elbers P, Koetsier P, Spronk P, van der Voort P, Pruijsten R, Jong R, Bosman RJ, Wesselink R, Schnabel R, van den Berg R, Waal R, Arbous S, Knape S, Hendriks S, Frenzel T, Dormans T, Rijpstra T, Silderhuis V, Ruijter W. Crit Care Sci. 2024 Dec 20;36:e202400251en. doi: 10.62675/2965-2774.20240251-en. eCollection 2024. PMID: 39775432
  • A Core Outcome Set for Research Evaluating Interventions to Enable Communication in Patients With an Artificial Airway: An International Delphi Consensus Study (Comm-COS).
  • Freeman-Sanderson A, Brodsky MB, Dale C, Gupta A, Haines K, Happ MB, Hart N, Hemsley B, Istanboulian L, Spronk P, Sullivan R, Sutt AL, Rose L. Crit Care Med. 2024 Sep 1;52(9):e450-e462. doi: 10.1097/CCM.0000000000006347. Epub 2024 Jun 20. PMID: 38899947

 

Doelen voor 2025

  • Voortzetten van de continuïteit en verder verbeteren van de organisatie en overlegstructuur van de werkgroep research.
  • Verder uitbouwen van profilering van ExpIRA.
  • Doorgaan met het ontwikkelen van spellen bij IC-patiënten en deze implementeren in de praktijk
  • Eigen FEES scope aanschaffen inclusief bijbehorende scholing om zelf dysfagie te kunnen beoordelen en samen met afdeling KNO en logopedie een Gelre slikcentrum opstarten
  • Aanzet gerandomiseerde studie gebruik amfo-B bij fungale infecties verder concretiseren
  • IC-move project in samenwerking met het Erasmus MC afronden: testen van een systeem met 3D camera met een aantal games t.b.v. de revalidatie van IC patiënten
  • Betere samenwerking niet WMO-plichtig onderzoek in de regio (MONICO)
  • Marleen start met een promotietraject bij het AMC met als onderwerp dorst bij IC patiënten

 

 

 

 

8. Duurzaamheid:  Greenteam IC

 

Werkgroepleden:

Anke Kröner, Annemarije Braber, Charel Ensink, Gerdien Langevoort, Laura Buitenhuis, Ronald Broek, Gerwin Konink, Chantal Tangermans

 

Afgelopen jaar is het Green team weer verder gegaan op onze IC om onze footprint te verkleinen. Daar zijn de volgende acties uit voortgekomen:

  1. Infuussystemen mogen nu na 7 dagen worden vervangen ipv na 4 dagen (Dit is ook Gelre Breed ingevoerd)
  2. Infuuszakken zonder toevoegingen mogen nu ook 7 dagen lang gebruikt worden en hoeven dus niet meer na 24 uur vervangen worden. (Dit is ook Gelre Breed ingevoerd)
  3. De SDD pasta wordt in 1 medicijncupje gedaan en wordt in de mond gedaan door middel van een kleine houten spatel. Dit scheelt 30 kg plastic afval per jaar.
  4. Urinekatheters worden schoon ipv steriel ingebracht. (Dit is ook Gelre Breed ingevoerd)
  5. Er zijn patiëntgebonden potjes gekomen waar de proshield ingaat zodat niet een hele tube weggegooid hoeft te worden. (dit in samenwerking met de werkgroep decubitus)
  6. Er hangt een QR code bij de receptie met een link naar onze folders in de hoop het uitdelen van papierenfolders te verminderen.
  7. De koelkast die al lang energie stond te vreten in de artsenkamer is uitgezet en afgevoerd.